Ťažké, unavené a opuchnuté nohy? Svrbenie kože? Kŕčové žily? Bolesti a nočné krče v nohách?

Ide o príznaky ochorenia žíl, ktoré môžu závažne znížiť kvalitu vášho života, často bez toho, aby si ľudia vo vašom okolí niečo vôbec všimli. Strata kvality života je častou a opakujúcou sa sťažnosťou, o ktorej veľmi dobre vieme. 

Pocit ťažkých nôh je častý zdravotný problém!

Najmenej 50 % percent populácie trpí pocitom ťažkých alebo unavených nôh. Nepríjemný až frustrujci pocit ťažkosti v nohách môže mať závážne dopady na kvalitu vášho života a v niektorých prípadoch aj na pocit psychickej pohody.  

Čo sa deje s mojimi nohami?

Pocit ťažkých nôh sám o sebe neznamená prítomnosť ochorenia, ide len o príznak niečoho iného. Ťažké nohy, rovnako ako opuchnuté alebo bolestivé členky alebo nočné kŕče by mohli znamenať, že trpíte chronickou venóznou insuficienciou (chronickou žilovou nedostatočnosťou).

Ide o vaše žily

Žily sú krvné cievy privádzajúce krv do srdca. Viac ako 60 % objemu krvi sa nachádza v žilách. Ak trpíte chronickou žilovou nedostatočnosťou, mechanizmus návratu krvi do srdca je narušený kvôli nedostatočnej funkcii žilových chlopní. Toto spôsobuje nahromadenie krvi a vedie k refluxu (návratu) krvi v žilách, obzvlášť do žíl v nohách. Pozrite si video, aby ste videli a porozumeli, čo presne sa deje s vašimi nohami. 

Chronická žilová nedostatočnosť: rozdelenie podľa stupňa závažnosti

Chronická žilová nedostatočnosť je progredujúce ochorenie, ktoré sa časom zhoršuje, ak sa primerane nelieči. Ochorenie má 8 stupňov závažnosti, každý so svojimi vlastnými prejavmi. Čím skôr sa ochorenie podchytí, tým ľahšie sa chronická žilová nedostatočnosť a jej príznaky liečia.

Štádium C0

žiadne viditeľné znaky žilového ochorenia

Štádium C1

prítomnosť retikulárnych žíl alebo metličiek

Stadium C2

kŕčové žily (varixy)

Štádium C3

kŕčové žily s edémom

Štádium C4a

pigmentácia, purpura, ekzém

Štádium C4b

lipodermatoskleróza, biela atrofia

Štádium C5

zahojený vred predkolenia

Štádium C6

čerstvý vred predkolenia

„Aké sú možné rizikové faktory?“

Ak sa u vás prejavujú tieto príznaky, pravdepodobne sa už dlho snažíte zistiť, čo ich mohlo spôsobiť. Prítomnosť týchto rizikových faktorov môže pomôcť určiť, či sa u niekoho môže vyvinúť chronická žilová nedostatočnosť. Odporúčame vám obrátiť sa na svojho lekára kvôli včasnému stanoveniu diagnózy a liečbe.

dlhé státie

dlhé sedenie

vek

tehotenstvo

nadváha a sedavý spôsob života

dedičná predispozícia

„Hrozí mi ochorenie?“

Chronická žilová nedostatočnosť je častý zdravotný problém, obzvlášť vo vyššom veku. Takmer u každého človeka sa počas života vyskytne žilové ochorenie. Dokonca aj ak sa u vás ešte nevyvinuli viditeľné príznaky tohto ochorenia, môžete patriť do rizikovej skupiny. Chronická žilová nedostatočnosť alebo kŕčové žily sa často začínajú nepozorovane, ale ak sa neliečia, môžu sa vyvinúť do ťažkého stavu.